Project 11 – 11 coutntries – 11 events

Powered by TDI/SDI/ERDI Eastern Europe Join us for knowledge, skills improvement and fun!


LOKALITA # 1
3.,9.,10. decembra 2017
Maďarsko, Várpalota
Potápanie v zatopenom bunkri

Potápanie na miestach vytvorených človekom, býva vždy bizarným zážitkom. Áno, práve slovíčkom “bizarné”, môžeme označiť ponory v stavbách, či vo vnútri rôznych konštrukcií, ktoré vlastne nie sú určené k potápaniu.

Typickým predstaviteľom miest kam sa občas potápači dostanú sú zatopené bane, pivnice, priehradné múry a iné hospodárske stavby. Niet tam rýb a flóru môžeme označiť vo väčšine prípadov za mizivú. Našinec z prostredia v strede Európy bude mať pravdepodobne skúsenosť s týmto typom potápania z nejakej studne. A pomerne známou je lokalita Kóbanyia, v strede hlavného mesta Maďarska – v Budapešti.

Pohľad do našej minulosti, z časov strachu z globálneho konfliktu ponúka možnosť sa zanoriť do interiéru bunkra, ležiaceho neďaleko mestečka Várpalota v Maďarsku. Ide o dvojpodlažný bunker zaplavený vodou, ktorá si po celý rok udržuje teplotu na stabilných 13 stupňoch. Vstup je tvorený schodiskom s klenbovým stropom, ktorý sa stráca pod vodnou hladinou. V najhlbšom mieste dosahuje bunker 18 metrov.

V jeho chodbách zostalo všetko tak, ako zodpovedá stavbám s týmto účelom. Po stranách chodieb sú lavičky. Pôvodný, biely náter chodby pokrýva teraz tmavý povlak. Je spôsobený jemným povlakom uhoľného prachu, ktorý uniká s neďalekej bane cez potrubia. A aj keď toto spojenie pôvodne odpálili s pomocou výbušnín, voda sa dokáže dostať do priestoru bunkra tak, že dokonca dochádza k jej výmene.

Potápanie v bunkri je síce riadené, ale celkom bez zázemia potápačskej základne. Preto je potrebné si priniesť všetok výstroj aj dýchacie plyny.

Pochopiteľne sa jedná o potápanie v celkom uzatvorenom priestore. Predpokladá sa preto kompletný výstroj pre jaskynné potápanie a adekvátna ochrana pred chladom. Rovnako niet divu, že miestny prevádzkovateľ vyžaduje od potápajúcich sa účastníkov akcie:
– Platné poistenie DAN
– Aktuálnu lekársku prehliadku
– Certifikát „TDI Full Cave Diver“ alebo jeho ekvivalent

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *